Każdy z rodziców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zabawa ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Nie tylko potrafi rozwijać wszystkie zmysły, ale także i percepcję. Na szczególną uwagę zasługują jednak zabawy ruchowe, które skutecznie rozwiną zarówno małą jak i dużą motorykę pociechy. Jedną z taki zabaw, która jest nam znana od pokoleń, jest ciuciubabka. Na czym ona polega i dlaczego warto zaangażować w nią pociechę?
Na czym polega zabawa w ciuciubabkę?
Ciuciubabka- to gra wymyślona przed wieloma laty. Spopularyzowana została ona jednak między innymi, dzięki piosenkom Czesława Niemena. Daje ona wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym, którzy zdecydują się do takiej zabawy dołączyć. Wobec tego na czym polega ta zabawa oraz co mówi się podczas ciuciubabki? Zacznijmy od tego, że do ciuciubabki potrzebne są co najmniej 3 osoby, a także jedna chusta lub szalki. Kolejno na podstawie swobodnej wyliczanki, z grupy graczy wybierana jest ciuciubabka. Dziecko, które zostało tym tytułem uhonorowane, staje na środku, a następnie zasłania się mu oczy chustą i szalikiem w taki sposób, by na czas bycia ciuciubabką nie mogło widzieć pozostałych uczestników. Kolejno uczestnicy mówią ciuciubabkowy wierszyk, który brzmi następująco:
> dzieci: ciuciubabko na czym stoisz?
> ciuciubabka: na beczce.
> dzieci: a co w tej beczce jest?
> ciuciubabka: kwas.
> dzieci: ciuciubabko łap nas!
W tym momencie, uczestnicy zabawy odskakują od ciuciubabki, a ona stara się za wszelką cenę złapać swojego następcę. Warto wiedzieć, że ciuciubabka i jej zasady pozwalają na to, by dziecko z zasłoniętymi oczami, a także zaczepiać je, czy zwodzić. Dla dzieci najważniejsze jest jednak to, by nie dać się złapać, a dla ciuciubabki, wręcz odwrotnie.
Ciuciubabka- doskonała zabawa ruchowa dla dzieci
Gra ciuciubabka jest jedną z popularniejszych zabaw ruchowych, które są proponowane najmłodszym już od wielu lat. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż taka zabawa wpływa pozytywnie na rozwój dużej motoryki u dziecka. Dotyczy ona obszernych ruchów, w które zaangażowane są wszystkie partie mięśniowe. Co więcej, rozwija ona również koordynację, gdyż dziecko nawet z szalikiem lub chustą przewiązaną wokół oczu, musi starać się złapać pozostałych uczestników. Warto również wspomnieć, że taka zabawa dostarczy maluchom wiele radości. Mogą one bowiem nauczyć się współpracy- wspólnie uciekając przed ciuciubabką, a także wykazać się sprytem oraz kreatywnością.
Dodatkowo zasady ciuciubabki są niezwykle proste i czytelne, więc nie ma obaw, że dzieci nie pojmą ich już za pierwszym razem. Czy więc warto zaangażować maluchy w taką zabawę? Odpowiedź jest chyba oczywista. Nie tylko poprawi to ich zdolności percepcji, ale również wyostrzy zmysły. Ciuciubabka ma bowiem zasłonięte oczy, więc musi „poszukiwać” swojego następcy jedynie polegając na zmyśle słuchu, dotyku lub nawet i zapachu. Rodzice również mogą towarzyszyć swojej pociesze w ciuciubabce, a to z kolei pozytywnie wpłynie na zacieśnienie się relacji rodzinnych. Ciekawą alternatywą może być zabawa w ciuciubabkę na trampolinach w Jump Hall. Warto osobiście się o tym przekonać!