Jak zrobić gięcie — nauka gięcia gimnastycznego
25.10.2021
Jak zrobić gięcie – nauka gięcia gimnastycznego
Gięcie gimnastyczne to efektowna i zarazem wymagająca figura gimnastyczna. Aby się jej nauczyć, należy zacząć od szeregu ćwiczeń wzmacniających i rozciągających. Jak wygląda to ćwiczenie? Polega ono na ułożeniu ciała na brzuchu, podparcia się na wyprostowanych rękach i dynamicznym przerzuceniu nóg przed głowę. Brzmi trudno? Wdrażając poprawny trening i stosując zasadę konsekwencji w działaniu, można osiągnąć sukces. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić gięcie poniżej znajdziesz proste i konkretne porady gimnastyczne. Pamiętaj jednak, aby przed ćwiczeniami zadbać o rozgrzewkę i nie spieszyć się z efektami. Oto jak zrobić ślimaczka, czyli tzw. chest stand.
Nauka gięcia
Jeśli chcesz nauczyć się figury, jaką jest gięcie — gimnastyka i wzmacnianie ciała to podstawa. Pamiętaj już na początku, że nauka tego rodzaju figury nie trwa miesiąc, ale około roku. Nie zniechęcaj się jednak i pamiętaj, że ostatecznie czas nauki jest zależny od Twojej obecnej kondycji i stopnia wygimnastykowania. Nawet jeśli jeszcze nie masz pojęcia, czy uda Ci się zrobić gięcie gimnastyczne, wiedz, że sam proces nauki i wdrażanie coraz to nowych ćwiczeń jest bardzo satysfakcjonujący. Ćwiczenie przydatne w nauce gięcia to m.in.:
Ćwiczenie 1 – Syrenka
Ułóż ciało na brzuchu, płasko na podłożu. Następnie unieś tułów w górę i oprzyj się na wyprostowanych rękach z dłońmi ułożonymi płasko na podłożu. Ugnij nogi w kolanach i unieś je w górę. Następnie odchylaj głowę do tyłu, przybliżając pięty w stronę czoła. Syrenka jest wykonana prawidłowo, kiedy uda Ci się włożyć pięty do oczodołów.
Ćwiczenie 2 – Schodzenie po ścianie do pozycji mostka
Ustaw się tyłem do ściany i zginając tułów do tyłu, dotknij płaskimi dłońmi ściany. Powoli schodź rękoma po ścianie w dół, aż dojdziesz do pozycji mostka
Ćwiczenie 3 – Supermen z unieruchomionymi nogami
Połóż się na brzuchu i wyciągnij ręce w przód. Nogi powinny być umieszczone pod krzesłem, szafką lub łóżkiem, tak aby podczas ćwiczenie się nie unosiły. Następnie unoś tułów i ręce jak najwyżej w górę, tak, jak w przypadku ćwiczenia supermen.
Te przykładowe ćwiczenie angażują partie ciała, które podczas wykonywania gięcia muszą być wzmocnione i rozciągnięte. Pamiętaj jednak, aby w przypadku tak angażujących figur konsultować się z trenerem lub specjalistą.
Jak zrobić gięcie gimnastyka
Kiedy już po dłuższym czasie rozciągania, wykonywania ćwiczeń oraz prób zrobienia gięcia uda Ci się dojść do sprawności, możesz spróbować zrobić gięcie. W tym celu postępuj w ten sposób:
- Rozciągnij ciało.
- Ułóż się w pozycji na brzuchu, wyciągnij głowę w górę, opierając się na prostych rękach z dłońmi ułożonymi płasko na macie.
- Miednicę trzymaj w górze, opierając się na lekko ugiętych kolanach.
- Następnie błyskawicznie przerzuć nogi za głowę.
- Postaw stopy płasko na macie.
- Trzymaj ręce wzdłuż ciała płasko na podłożu.
Oto gięcie, czyli tzw. ślimaczek.
Ćwicz z Jump Hall
W dalszym ciągu nie wiesz jak zabrać się do gięcia? Nic dziwnego, bo jest to wymagająca figura. Jeśli chcesz nauczyć się jej szybciej, możesz to zrobić pod okiem specjalistów z Jump Hall. W tym super parku trampolin wygimnastykujesz całe ciało i nauczysz się wykonywać najbardziej efektowne figury gimnastyczne oraz osiągniesz satysfakcję. Jump Hall wyszkoliło już wielu śmiałków, których marzeniem było stanie się gibkim, rozciągniętym i wysportowanym. Jump Hall Park Trampolin Wrocław – Zapraszamy!