Ćwiczenia izometryczne – czym są i na czym polegają
08.11.2021
Ćwiczenia izometryczne polegają na wzmacnianiu mięśni całego ciała. Trening izometryczny polega więc na wykonywaniu aktywności, które niekoniecznie mają za zadanie przyspieszyć spalanie kalorii, ale przede wszystkim wzmocnić wytrzymałość. Przykładem tego rodzaju działań jest znana wszystkim deska. Izometryczne ćwiczenia są związane z czynnym napinaniu mięśni, jednak nie powodują ruchu w obrębie stawu. Dzięki tak dobranym zestawom aktywności możliwe jest przeciwdziałanie zanikom mięśni oraz zachowanie dobrej kondycji ciała. Jak dokładnie wyglądają ćwiczenie izometryczne i kto powinien je wykonywać? Oto kilka praktycznych wskazówek!
Ćwiczenia izometryczne rodzaje
Ćwiczenie izometryczne na brzuch oraz na inne partie ciała wyglądają inaczej niż klasyczne ćwiczenia znane z Sali gimnastycznej, a ich celem jest przede wszystkim wzmocnienie partii ich nieużywanych na co dzień części. Przykładowo osoby chcące wykształcić i wzmocnić mięśnie pleców powinny wykonywać ćwiczenia izometryczne na kręgosłup. Ważną zasadą jest jednak konieczność wykonywania rozgrzewki w celu uniknięcia kontuzji i dopiero po prawidłowym przygotowaniu ciała przejście do konkretnych działań. Oto przykłady ćwiczeń izometrycznych.
Przykłady ćwiczeń izometrycznych
Ćwiczenia izometryczne na kręgosłup mogą polegać na m.in.:
- Wykonywaniu klęku podpartego i utrzymywaniu kręgosłupa w pozycji prostej przy jednocześnie wciągniętym brzuchu. Następnie należy unieść głowę, dokonując wdechu i następnie opuścić ją wykonując wydech.
- Wykonywaniu klęku na lewym kolanie i opieraniu obu rąk na kolanie prawym (prawa stopa płasko na podłożu). Następnie przesuwa się biodra w przód i tył, a po 20 sekundach utrzymania takiej pozycji zmień nogę i powtórz dokładnie to samo.
- Położeniu się na brzuchu, zgięciu łokci oraz oparciu dłoni na materacu. Następnie prostuje się łokcie i odchyla ciała w tył. W takiej pozycji należy wytrzymać 20 – 30 sekund i powtórzyć w zależności od kondycji.
Ćwiczenia izometryczne na brzuch mogą wyglądać np. tak:
- Oprzyj łokcie na podłożu i dotykaj palcami stóp podłoża. W ten sposób przejdziesz do pozycji deski, czyli ćwiczenia o nazwie plank. Warto dodać, że taka aktywność ma także wpływ na mięśnie ud oraz ramion. We wskazanej pozycji wytrzymaj od 20 sekund do nawet 5 minut. Wysiłek zwiększaj w zależności od kondycji i wytrzymałości.
- Podeprzyj prawą dłoń na podłożu, zginając rękę w łokciu. Lewą dłoń umieść w okolicy talii i oprzyj się na dwóch stopach. Powinieneś być teraz w pozycji na boku, z uniesionym tułowiem, a ciało powinno opierać się tylko na ugiętym łokciu oraz stopach. Tak jak w przypadku deski spróbuj wytrzymać przez 20-30 sekund i zwiększaj czas wraz ze zwiększoną kondycją.
Efekty ćwiczeń izometrycznych
Trening izometryczny jest wskazany dla osób, które chcą wyrzeźbić ciało oraz je ujędrnić. To jednak nie wszystko. Tego rodzaju aktywności są wskazane dla ludzi, którzy chcą poprawić swoją postawę i wzmocnić mięśnie stabilizujące sylwetkę. Regularne wykonywanie takich aktywności przyniesie więc wymierne korzyści zarówno osobom, które są w trakcie redukcji masy ciała, jak i tym którzy ćwiczą w celu osiągnięcia satysfakcji, gibkości i chcą odciążyć szkielet. Pamiętaj, że przed treningiem izometrycznym podobnie jak w przypadku klasycznego treningu bardzo ważna jest rozgrzewka oraz późniejsze rozciąganie mięśni. Pozwoli to prawidłowo rozwijać garnitur mięśniowy i uniknąć zakwasów.
Jeśli chcesz nauczyć się, jak dokładnie ćwiczy się tą metodą — warto zasięgnąć porady u doświadczonego trenera. Dzięki temu w bezpieczny sposób zwiększysz swoją kondycję, osiągniesz satysfakcję i poprawisz wygląd!
Park Trampolin Jump Hall to doskonałe miejsce dla małych i dużych miłośników aktywności!