Jak zrobić rundaka – rundak a gwiazda

25.03.2020

Jak zrobić rundaka – rundak a gwiazda

Co to jest rundak?

Wyjaśnienie zaczniemy może od tego czym w ogóle jest rundak? Jest to sposób nabiegu, który pomaga wykonać pewne figury np. na trampolinach. W akrobatyce rundak pomaga zwiększyć prędkość przed wykonaniem wyskoku do konkretnych figur.

Od czego zacząć naukę rundaka?

Aby go wykonać, najlepiej wpierw wiedzieć jak zrobić przerzut bokiem (popularną „gwiazdę”). To dlatego, że obie akrobacje są do siebie bardzo podobne. Nauka przerzutu bokiem i ćwiczenia z nim związane powinniśmy znać chociażby ze szkoły. Niemniej przypomnimy pokrótce jak poprawnie wykonać figurę.

Zaczynamy od pozycji startowej, następnie kierujemy ramiona ku górze. W kolejnym kroku jedna noga wędruje do przodu. Teraz następuje krok na wzniesioną nogę i przeniesienie balansem ciała całego ciężaru na nią. W tym samym monecie wykonujemy wypad tułowia do przodu i zamachujemy się nogą pozostającą dotychczas z tyłu.

Jeśli chodzi o dłonie powinny one zostać ułożone na ziemi, bokiem względem kierunku wykonywanego ruchu. Efektem wymachu nogi z wykroku następuje przejście do stania na rękach (warto wcześniej przećwiczyć np. przy drabinkach gimnastycznych). Wykonując gwiazdę nie zatrzymujemy się stojąc na rękach, a po prostu przerzucamy nogi w rozkroku na drugą stronę, odbijając się jednocześnie od ziemi rękami. Finalnie lądujemy kolejno na nogach i wracamy do pozycji startowej z rękami w górze.

Czas na rundaka

Jeśli już wiemy jak poprawnie zrobić gwiazdę, przechodzimy do rundaka. Skupmy się na tym co różni obie figury.

Gdy już kładziemy ręce na podłożu, po wykonaniu przechylenia tułowia, konieczne jest złączenie nóg razem. Następnie siłą rozpędu ściągają nas one ku ziemi. W tym momencie zarówno kończyny górne jak i dolne powinny znajdować się w powietrzu. Rundaka kończy lądowanie ze złączonymi nogami. Jednakże zazwyczaj nie jest to koniec akrobacji, a dopiero ich początek. Po lądowaniu mamy większą możliwość wykonania silnego wyskoku i dalszego cieszenia się „fikołkami” w powietrzu.

Nauka rundaka jest rzecz jasna możliwa pod okiem naszych instruktorów, w naszym parku trampolin! Warto przed wizytą spróbować podejrzeć też filmy w Internecie z nauką wykonywania tej figury.