Przejście w tył – jak zrobić przejście w tył
18.06.2021
Czy łatwo jest zrobić przejście w tył? Akrobatyka nie należy do prostych dziedzin rozwoju ruchowego jednak przy odpowiednim nastawieniu oraz regularnych treningach niemal każdy może nauczyć się jak zrobić przejście w tył. Poradnik w tym przypadku powinien zawierać podstawowy opis ćwiczenia oraz inne aktywności, które należy wykonywać jeszcze przed pierwszymi próbami poradzenia sobie z tym wyzwaniem. Jak wygląda to ćwiczenie i czy można samodzielnie nauczyć się je wykonywać? Oto kilka praktycznych informacji dla zainteresowanych!
Jak zrobić przejście w tył?
Dla osób, które nie mają pojęcia o tym jak robi się przejście w tył warto podkreślić, że jest to jedna z figur akrobatycznych. Jak większość tego rodzaju ćwiczeń wymaga więc specjalistycznego przygotowania ciała i ogólnie pojętej giętkości. Aby opisać to zjawisko, warto wyobrazić sobie osobę, która wykonuje klasyczny mostek. To właśnie z takiej pozycji wyjściowej można zrobić opisywane przejście w tył.
Ważną informacją jest także, że aby bezpiecznie i efektywnie wykonać tę czynność warto zacząć od użycia klasycznych drabinek gimnastycznych, pod którymi układa się materac. Podchodząca do ćwiczenia osoba wykonuje więc mostek, umiejscawiając stopy tuż przy drabinkach.
Następnie należy wspiąć się stopami na jak najwyższy szczebel i siłą mięśni przełożyć nogi w tył aż do wylądowania w pozycji na czworaka, z której trzeba dynamicznie przejść do postawy stojącej. Brzmi skomplikowanie?
Po odpowiednio opracowanych i skoordynowanych ćwiczeniach z asekurującym trenerem zadanie to stanie się łatwiejsze. W początkowych fazach należy więc mieć przy sobie doświadczoną osobę, która wyjaśni jak zrobić przejście w tył.
Podobne rodzaje ćwiczeń to m.in. przewrót w tył oraz zapierające dech w piersiach salto w tył. Aby nauczyć się jak dokonywać tego rodzaju osiągnięć warto wybrać ofertę parku trampolin Jump Hall z Wrocławia.
Przejście w tył bez drabinek – skorzystaj z pomocy trenera
W przypadku ćwiczeń przejścia w tył bez drabinek warto na początek wykonać klasyczny mostek, posiadając 30 centymetrów za rękami wysoki materac, na którym można oprzeć przekładane do tyłu nogi. W ten sposób wykonuje się ćwiczenie tylko do połowy, aby w późniejszej fazie dokonać całkowitej zmiany pozycji ciała z mostka, poprzez pozycję na czworaka, aż do pionowej. Po odpowiednim przygotowaniu, instrukcjach trenera i rozciągnięciu ciała można najczęściej samodzielnie wykonywać tę efektowną figurę akrobatyczną.
Podsumowując, warto wspomnieć, że przejście w tył może być w wersji na dwie nogi lub na jedną. W obu przypadkach należy profesjonalnie się do niego przygotować i zadbać o bezpieczeństwo ciała! Z tego powodu najczęściej nie zaleca się prób wykonywania takich działań bez odpowiedniego przygotowania i instrukcji od specjalisty. Odwiedź Jump Hall i zapisz się na zajęcia z akrobatyki, które odbywają się pod okiem doświadczonego trenera!